Komisja ds. wolności obywatelskich przyjęła projekt rezolucji ws. Polski

Komisja Parlamentu Europejskiego podjęła decyzję o przyjęciu projektu rezolucji ws. Polski. Dokument jest jednostronny, zawarto w nim poparcie dla uruchomienia przez KE procedury art. 7 w związku z zagrożeniem praworządności. Polscy europarlamentarzyści próbowali opóźnić głosowanie w tej sprawie, wytykając przewodniczącemu komisji błędy formalne.

Na komisji pojawili się polscy europarlamentarzyści Marek Jurek i Beata Gosiewska. – Nie bardzo rozumiemy po co jest ta rezolucja – stwierdził eurodeputowany i uznał, że jest to „naprawdę niepotrzebne dzielenie Europy”. Gosiewska zwróciła uwagę na fakt, że rezolucji nie opublikowano na stronie internetowej w języku polskim, co jest wymogiem.

Przewodniczący komisji stwierdził jednak, że z uwagi na ograniczenia czasowe dopuszczono do głosowania bez polskiej wersji projektu.

Traktatu o Unii Europejskiej. Autorzy dokumentu podkreślili, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest „rezolucja Parlamentu Europejskiego z 15 listopada 2017 o stanie praworządności i demokracji w Polsce”, która stwierdza, że „obecna sytuacja w Polsce przedstawia wyraźne ryzyko poważnego naruszenia wartości wymienionych w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej”.

W treści rezolucji przyjętej przed komisję wolności Parlamentu Europejskiego wezwano Radę Europejską do podjęcia „natychmiastowego działania przewidzianego przez par. 1 art.7 Traktatu o Unii Europejskiej”.

Wpływy PiS w komisji wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego są słabe. Ugrupowanie nie ma tam swojego członka. Dominują w niej ugrupowania lewicowe. W związku z tym wynik głosowania nie był zaskoczeniem.

Przyjęcie projektu przez komisję oznacza, że 5 lutego 2018 r. będzie głosował w jej sprawie PE. Nie jest to jednak równoznaczne z uruchomieniem pierwszego etapu procedury art. 7, ponieważ rezolucja komisji jest jedynie deklaracją polityczną.

Komisja Europejska uważa, że zainicjowana przez PiS reforma sądownictwa, a szczególnie zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i ustawy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa, sądów powszechnych i Sądu Najwyższego naruszają praworządność. Komisja domaga się od Polski wycofania tych ustaw, albo ich zmiany – tak, by były zgodne z Konstytucją RP i europejskimi standardami ochrony sędziowskiej niezawisłości.

Źródło: wp.pl

 

 

Wpisy oznaczone jako red. są wpisami redakcyjnymi.