„Dziennik Gazeta Prawna”: adwokatura stanie przed TK

Zbigniew Ziobro chce, aby Trybunał Konstytucyjny skontrolował wewnętrzne prawo stanowione przez Naczelną Radę Adwokacką. Według ekspertów, takie działanie jest niedozwolone – czytamy w  „Dzienniku Gazecie Prawnej” – 12 grudnia 2017 r.

Prokurator Generalny skierował do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności uchwały pozwalające na ustanawianie depozytu adwokackiego. Ziobro uważa, że „skoro sąd konstytucyjny może oceniać ustawy, nic nie stoi na przeszkodzie, by orzekał także w sprawie niektórych uchwał”. Według konstytucjonalistów, trybunał nie jest jednak właściwy do kontroli uchwał NRA, a wniosek ministra sprawiedliwości jest „chybiony”.

Wątpliwości budzi również to, czy kontrola wewnętrznych uregulowań samorządów prawniczych przez trybunał, nie pozbawiałaby ich samodzielności. – Bez wątpienia sytuacja, w której prokurator generalny mógłby ograniczać działania adwokatów, byłaby niebezpieczna – mówi dziennikowi dr Mariusz Bidziński z Uniwersytetu SWPS.

Ziobro uważa jednak inaczej. „I podkreśla w swym piśmie, że niedopuszczalne jest, by adwokaci sami sobie przyznawali prawa, których nie mają (…). Jednocześnie nie może, w jego ocenie, być mowy o wywieraniu wpływu przez prokuratora na adwokatów. Przecież ostateczne rozstrzygnięcie będzie należało i tak do TK” – czytamy w gazecie.

Żródło:

 

 

 

jmm

Wpisy oznaczone logo "z prasy" zamieszczane są w Magazynie MacLawye® na prawach cytaty, z podaniem źródła i linkiem odsyłającym do pełnego tekstu artykułu.