Aplikacja LawBay – adwokatura.pl znowu do tyłu

Przed kilku laty, kiedy mi się chciało jeszcze recenzować politykę informacyjną Naczelnej Rady Adwokackiej i portal adwokatura.pl, po wielu słowach krytyki, odświeżono tę podstawową witrynę informacyjną Naczelnej Rady Adwokackiej. I na skromnym liftingu się skończyło. Przemyślanej polityki informacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej jak nie było tak nie ma. Nie ma nawet redakcji portalu i nie bardzo wiadomo kto za jego kształt i publikowane treści odpowiada. Mniejsza z tym.

Przed kilku dniami w środowisku radców prawnych podano informację, że Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie uruchomiła aplikację na smartfony, pod wdzięczną nazwą LawBay. W rzeczy samej. Aplikację można pobrać zarówno w AppStore na iPhon’y oraz iPad’y jak i w GooglePlay na urządzenia z systemem Android. Aplikacja jest prościutka. Można nawet stwierdzić, że prymitywna.

zamknij

Jeszcze w maju 2017 r. OIRPw Warszawie komunikowała: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie nieustannie pracuje nad udoskonalaniem aplikacji LawBay – pierwszej bezpłatnej aplikacji mobilnej dla radców prawnych i pozostałych prawników, dzięki której na bieżąco można śledzić prawnicze szkolenia, konferencje i wydarzenia integracyjne.

Obecnie z aplikacji korzysta już ponad 3.000 prawników z całej Polski i liczba ta ciągle rośnie. W związku z dużym zainteresowaniem naszą aplikacją, stale pracujemy nad kolejnymi zmianami mającymi poprawić jej funkcjonalność oraz atrakcyjność.

Obecnie w aplikacji została dodana nowa zakładka – „Wydarzenia komercyjne”. Będą w niej publikowane wydarzenia dotyczące tematyki prawniczej, organizowane przez podmioty zewnętrzne, w tym m.in. szkolenia, warsztaty oraz konferencje. Każde wydarzenie, jakie pojawi się w nowej zakładce będzie się wiązało ze specjalnymi zniżkami oraz benefitami dostępnymi wyłącznie dla użytkowników aplikacji.

zamknij

Aplikacja została szumnie zapowiedziana, na stronach OIRP w Warszawie omówiona a o jej uruchomieniu wspomniano także w Rzeczpospolitej. Tyle tylko, że poza kilkoma pierwszymi wpisami zamieszczonymi wraz z jej uruchomieniem (oraz zamieszczeniem w kwietniu informacji o Kongresie Prawników Polskich) nie pojawiły się w aplikacji żadne aktualności, żadne informacje i aplikacja, po cichutku zniknęła z sieci (w każdym razie zniknęła z AppStore, jest jeszcze na GooglePlay ale czy działa trudno powiedzieć). Widać środowisko radców prawnych do tego typu innowacji internetowych podchodzi z taką samą rezerwą jak adwokaci. Aktualizacja: 11 stycznia 2018 r.

Aplikacja Law Bay jestem projektem Komisji Zagranicznej IX kadencji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Powstała ona dzięki dofinansowaniu Krajowej Rady Radców Prawnych na „najlepszy projekt zagraniczny”. Propozycja Izby warszawskiej zajęła I miejsce w tym konkursie i właśnie doczekała się końca realizacji.

Według komunikatu na stronie OIRP Warszawa: dzięki aplikacji LawBay będzie można m.in. być na bieżąco powiadamianym o aktualnościach w zakresie doskonalenia zawodowego i wydarzeń o charakterze integracyjnym (kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych). Ponadto każdy użytkownik aplikacji będzie miał także możliwość dostępu do listy wydarzeń wyświetlanej w postaci przejrzystego kalendarza wraz z możliwością filtrowania wydarzeń wg siedmiu różnych kryteriów – w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb. Każde wydarzenie można także zsynchronizować z kalendarzem w telefonie i ustawić przypomnienie.

W założeniu ma dostarczać informacje o publikacjach prawniczych oraz wydarzeniach; zarówno szkoleniach i konferencjach jak i tych lifestylowych.Istotą tego typu aplikacji informacyjnych jest ich utrzymywanie i bieżące dostarczanie informacji.

Aplikacja uruchomiona została 2 lutego i poza kilkoma wpisami, które zamieszczono w niej z chwilą uruchomienia, do 23 marca nie pojawiła się w niej żadna informacja. Miejmy nadzieję i życzmy tego radcom prawnym aby informacje dostarczane tą aplikacją były jednak aktualizowane codziennie. Bo tak, to aplikacja jest ale jakby jej nie było. W tego typu aplikacjach istotne jest ich utrzymywanie, czyli bieżące dostarczanie informacji. Bez tego projekt staje się jedynie notatką do zamieszczenia w sprawozdaniu z działań odpowiedniej komisji.

Prostota  aplikacji Law Bay jest jej zaletą. Niemniej warto zauważyć, że napisanie takiej aplikacji to dla średnio zdolnego programisty pół godziny pracy. I sprawa nie byłaby godna uwagi gdyby nie konstatacja, że samorząd radcowski przynajmniej stara się dostarczyć swoim członkom nowoczesne narzędzie informacyjne. A samorząd adwokacki ? Czy ktoś pomyślał aby przynajmniej informacje z adwokatura.pl dostarczać wprost na smartfony ? Swego czasu uruchomiłem taki quasi-program przy wykorzystaniu kanału RSS. Ale to już technika od której się odchodzi. No i nie moją rolą jest tworzenie aplikacji mobilnych dla oficjalnego portalu informacyjnego Naczelnej Rady Adwokackiej. Z drugiej strony, jeśli ktoś z Szanownych Członków Komisji Komunikacji NRA ten tekst przeczyta, to pewnie NRA powoła odpowiedni zespół, ten zespół zwróci się o opinię do agencji PR’owej, agencja wysmyczy dwa dokumenty: opinię o tym, że owszem można ale niekoniecznie i fakturę. Zresztą….  może istotnie nie warto.

Jerzy M. Majewski

29 marca 2017 r.